URL Nedir?

URL nedir? URL nasıl çalışır? URL ve SEO ilişkisi nasıl işler? ve URL’nin bölümleri konularını ele alacağız. Yazımızdan faydalanabileceğinizi umuyoruz.

URL Nedir?

URL, Uniform Resource Loader kelimelerinin baş harfleri alınarak kısaltılmış halidir. Türkçesi “Tekdüzen Kaynak Bulucu” olan URL, kısaca internetteki bir kaynağın adresini belirtir. URL, web sitelerinin IP adreslerini metin haline getirerek kullanıcıların uzun, karmaşık ve akılda kalması zor sayıları ezberlemesinin zorluğuna karşın; daha akılda kalıcı ve web sitelerini tanımlayan kelimelerden oluşur.

Örnek olarak, https://e-yaz.com.tr/ E-Yaz Yazılım’ın web sitesinin kaynağını bularak tarayıcınıza getiren URL’dir. Tarayıcılarda URL’nin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için 2.083 karakterden fazla olmamalıdır.

URL Nasıl Çalışır?

Uzun IP adreslerindense siteyi tanımlayan kelimeler hem kullanıcılar için hem de arama motorları için büyük kolaylık sağlamaktadır. İşte bu zorluklara karşı URL kullanılmaktadır. Her web sitesinin çalışmasını bir IP adresi sağlar. Bu IP adreslerinin karmaşıklığını fark eden Tim Barnes-Lee, 1994 yılında ilk URL’yi oluşturmuştur. URL’nin formatı, bilgisayarlarımızda da kullandığımız dosya yolu mantığıyla çalışır. Slash (/) işareti ile web sitesindeki farklı sayfalar adlandırılarak, sayfalar arası gezintiyi sağlar. Sitenizin kullanıcıları, sizi daha rahat bulabilmek ve sitenizde daha rahat gezinebilmek için URL kullanırlar. Hem site sahipleri hem de kullanıcıları için büyük avantaj sağlanır.

URL’nin Bölümleri

URL'nin Bölümleri
  • Protokol: https://e-yaz.com.tr/url-nedir/ URL’sindeki “https://” kısmı URL’nin protokolüdür. En sık kullanılan protokoller; http://, ftp:// ve news protokolleridir. Dünyada en çok kullanılan URL protokolü ise “http://”dir.
  • Domain: https://e-yaz.com.tr/url-nedir/URL’sindeki /e-yaz.com.tr/ kısmı URL’nin domain kısmıdır. Her web sitesinin domain adresi kendine özgüdür. Web sitelerini asıl tanımlayan URL kısmı domain’dir. URL’nin en önemli kısmı olan domain aynı zamanda web siteniz için anahtar kelimelerden oluşturulup SEO için pozitif bir etki oluşturulabilir. Web sitenizin içeriği ile alakası olmayan bir domain seçimi SEO’yu olumsuz etkileyebilir.
  • Dosya Yolu: https://e-yaz.com.tr/url-nedir/ URL’sindeki /url-nedir/ kısmı URL’nin dosya yoludur. Kısacası web sitenizdeki sayfaların yoludur.

URL ve SEO İlişkisi

  • Web sitelerinin en önemli konulardan birisi olan SEO için URL seçimi ve düzeni büyük önem taşır. Web sitenizin temel amacını anahtar kelime olarak kullanıp bu anahtar kelimeyi içeren bir URL kullanırsanız SEO sonuçlarınız daha yüksek olacaktır. Örnek olarak, https://e-yaz.com.tr/url-nedir/ şeklinde bir URL ile arama motorlarında URL nedir araması yapıldığında sonuçlarda sizin web siteniz de gözükecektir. Ancak URL yapısına dikkat edilmeden /url-nedir/ kısmına atanmış bir pin numarası ile URL oluşturulursa (/123abc/), arama motorlarında görünürlüğünüz azalacak ve SEO sonuçlarınız zarar görecektir.
URL SEO İlişkisi

Faydalı Bilgiler

KOBİERP

İŞ ORTAKLIĞI

TAM ENTEGRE E-TİCARET